• Prepnúť do Slovenčíny
  • Switch to English

Dominika - majiteľka chovateľskej stanice (na fotke 4 roky) v roku 1997 so svojou prvou čivavou

Chovateľská stanica Nebrasca Edda je registrovaná v registri Slovenskej kynologickej jednoty a medzinárodnom registri FCI.


Venujeme sa chovu plemena čivava, predovšetkým dlhosrstej varianty od 6.4.2004. Okrem toho sa v našej rodine chová od roku 1985 plemeno boxer v samostatnej chovateľskej stanici Fender Edda, ktorej majiteľom je môj otec, Jozef Šuster. Doma máme v súčasnosti aj jedného psa plemena írsky vlkodav. Čivava však do našej rodiny patrí od roku 1997, kedy sme si kúpili prvého predstaviteľa – dlhosrstého psa menom PATRIK Im-Ka.

 

  • Aj napriek tomu, že čivava je veľmi početným a obľúbeným plemenom a nároky potencionálnych majiteľov či dokonca v mnohých prípadoch aj rozhodcov sa výrazne líšia. V našej chovateľskej línii sa snažíme zameriavať sa predovšetkým na typický štandard plemena a nehľadiac na "módne trendy" sa snažíme odchovávať jedince v štandardnej veľkosti do maximálne 3kg s jabĺčkovým typom hlavy.
  • V chove sa zameriavame predovšetkým na pokojnú, sebavedomú a vyrovnanú povahu, čoho dôkazom sú aj psy predvedení na výstave – bez strachu či agresie. Jedince labilné, bojazlivé alebo agresívne sa snažíme z chovu vylučovať.
  • Pri výbere krycieho psa, nie sú pre nás smerodajné výstavné výsledky, ale kvalitu psa a hlavne jeho prínos do chovu sa snažíme posúdiť vďaka ročným skúsenostiam aj bez toho, aby mal 10 šampionátov.
  • I keď výstavné výsledky nepovažujme za to najdôležitejšie, zúčastňujeme sa výstav, kde sa stretávame s priateľmi a majiteľmi našich odchovov. Udržujeme kontakt s chovateľmi z rôznych krajín Európy, aby sme mali prehľad o plemene a získavali nové skúsenosti.
  • Naše psy kŕmime supeprémiovými suchými granulami, no nekŕmime len nimi. Varíme mäso, zeleninu, podávame syry, tvarohy či jogurty. Snažíme sa o pestrosť stravy, no  70% stravy tvoria granule, opakujem superprémiové.
  • Majiteľom našich psov ponúkame poradenstvo v oblasti výživy, kŕmenia, výstav či starostlivosti o srsť – teda kompletný chovateľský servis.
  • Šteniatka vyrastajú nie len pri dospelých, ale i pri deťoch a iných psoch – dokonca väčšieho plemena.

Našou hlavnou podmienkou je, že na našich odchovoch nebudú odchovávané šteniatka bez PP! Taktiež neprestavujeme všetko len v ružovom svetle len preto, aby kúpil. Upozorňujeme potencionálneho majiteľa na klady aj zápory či už typické pre naše plemeno, alebo konkrétneho jedinca. Zahŕňa to aj jeho vady (exteriér, zdravie). Naším cieľom je, aby sa každý pes od nás dostal k človeku, s ktorým si budú vyhovovať.